2024. november 14.
November 4–7. között rendezték meg Egerben a 26. Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferenciát, a hazai oktatásügy egyik legrangosabb eseményét.
A népszerű fórumon plenáris előadások és szekciók keretében mutatták be a szakemberek, milyen a magyar oktatás helyzete és a jövőképe, valamint jó gyakorlatai. A Nemzeti Örökség Intézetének munkatársai többféle formában voltak jelen és mutatták be a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programot.
A háromnapos rendezvény mintegy 1200 regisztrált résztvevői között voltak hazai és határon túli pedagógusok, oktatási és szakképzési intézmények vezetői, valamint szakpolitikusok, oktatáskutatók, akik tapasztalatot cserélhettek egymással, közösen gondolkodhattak a fejlődés irányairól és az aktuális problémákról. Intézetünk részéről Móczár Gábor főigazgató plenáris előadás keretében ismertette az idei tanévben indult Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program első eredményeit: a Klebelsberg Központtal együttműködésben december végéig mintegy 45 ezer tanuló keresheti fel azt a 47 nemzeti és történelmi emlékhelyet, amelyek az élő történelemoktatás és a nemzeti identitás erősítése jegyében változatos, élményszerű pedagógiai programokat kínálnak a csoportoknak. Rámutatott: az elégedettségmérések már eddig is jeles eredményt mutatnak, az iskolák felől érkező érdeklődés igen nagy, az intézményvezetők már a következő félévi látogatásokat tervezik, és bízunk a program további országos kiterjesztésében, hiszen a köznevelésben eddig úttörő kezdeményezésről és hiánypótló tanulási formáról van szó, amelyet sok család nem tud megadni a gyermekek számára, ezért az állami szerepvállalás a jövőben is elengedhetetlen. Külön kiemelte a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének bevonásával fejlesztett szakmai módszertani anyagaink szerepét, amelyek az órai elő-és utófeldolgozáshoz, valamint a helyszíni csoportmunkához adnak színvonalas, érdekes tudástartalmi hátteret.
Intézetünk szakmai munkatársai, Szép Lilla programvezető és Késmárki Zsolt emlékezetpedagógiai szaktanácsadó kollégáink egy – a konferencia programján belül is kreatívnak számító – kihelyezett délutáni szekcióműhelyt és kerekasztal-beszélgetést is tartottak az egri várban dr. Ringert Csaba, a Dobó István Vármúzeum igazgatójának és munkatársainak bevonásával, akik az Eger csillagai – mit tegyünk, hogy megszólítsanak? című munkacsoport keretében az innovációra nyitott tanügyi vezetőkkel és pedagógusokkal a gyakorlatban tanulmányozták az emlékezetpedagógia lehetőségeit a terepmunka során.
A konferenciahelyszínen intézetünk kiemelt kiállítóstandja is sok látogatót vonzott: bemutathattuk sokszínű tevékenységünket az érdeklődőknek játékos vetélkedőkkel, ismeretterjesztő anyagokkal és személyes tájékoztatással, amelyben a Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Igazgatóság szakmai munkatársai segítettek.