2025 június 26.
A tanórán kívüli, mélységelvű tananyagfeldolgozást lehetővé tevő programban a 2024/25-ös tanév során közel 130 ezer tanuló vehetett részt térítésmentesen 47 nemzeti és történelmi emlékhelyen a kormány által biztosított támogatás nyomán.
A 2024 őszén elindult program újszerűnek számít a hazai pedagógiai kezdeményezések területén. Célja a köznevelésben tanuló 7-11. osztályos fiatalok történelmi tudatának, nemzeti identitásának és kulturális emlékezetének megerősítése korszerű és élményszerű módon, a Nemzeti Alaptantervben biztosított mélységelvű tananyagfeldolgozás révén. Középpontjában az a pedagógiai cél áll, hogy a múlt ne csupán ismeretanyagként, hanem személyes és közösségi élményként is megjelenjen az oktatásban, az ismeretek pedig segítsék a jelenértést, a közös emlékezet fenntartását és az értékőrzést.
A most lezárult tanévben 7400 tanulócsoport kereste fel a szakmai szempontból kiválasztott 47 nemzeti és történelmi emlékhelyet, ahol a diákok a helyi múzeumpedagógiai ismereteken túl a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete által kifejlesztett tananyagfeldolgozó módszetrant is használhatták aktív, kreatív helyszíni tanulás keretében, saját felkészítő pedagógusaik kíséretével.
A kormány a programot országos lefedettséggel, további emlékhelyek bevonásával a jövő tanévben is támogatja, 2025 szeptemberétől a köznevelési intézményeken túl immár a szakképzésben részt vevő tanulók számára is elérhetővé téve a részvételt.