2024. február 13.
Móczár Gábor köszöntője a civil áldozatok emléknapján, február 13-án.
Tisztelt Államtitkár Úr!
Tisztelt Emlékező Közönség!
„Nincs megnyert vagy elvesztett háború, csak „Háború” van! Pusztító, öldöklő, embertelen! A háborúk nem oldottak meg semmiféle problémát, de mindig elvetették a magját a következőnek. A háborúkat alig néhány ember robbantja ki, de ők nem harcolnak, és nem is halnak meg. Az egyszerű emberek ölik egymást halomra, ők hullanak idegen föld meszesgödrébe, s az ő otthonaik pusztulnak el. Ők az eszközök, és ők az áldozatok.” – vallotta Fekete István. Ma, Budapest ostromának civil áldozataira emlékezve épp az egyszerű emberekre, az egyszerű áldozatokra kívánjuk felhívni a figyelmet.
Napra pontosan hetvenkilenc esztendővel ezelőtt fejeződött be Budapest ostroma, a második világháború egyik leghosszabb ideig tartó ütközete. A város lakói, az egyszerű emberek több mint három hónapon keresztül éltek ágyútűzben, bombák robbanásai között. Tízezrek várták reménykedve a harcok befejeződését, a pincében rekedt élet végét. Budapest ostroma a mai ésszel felfoghatatlan károkat okozott: a főváros épületeinek nagy része elpusztult vagy súlyosan megrongálódott, a Várban és környékén alig maradt ép lakás. Kiégett a Pesti Vigadó, a Budai Vár, súlyosan megsérült az Operaház, a Zeneakadémia és a Nemzeti Színház, a visszavonuló németek felrobbantották az összes Duna-hidat. De ennél is felfoghatatlanabb károkat okozott a családokban: anyák, apák, gyermekek haltak meg teljesen értelmetlenül. Az épületeket visszaépítettük, a családokban okozott veszteség viszont pótolhatatlan.
Tisztelt Emlékezők!
Mi szerencsések vagyunk, hogy békében élhetünk, de tudjuk, hogy ma nem mindenki mondhatja el ezt magáról. A szomszédunkban nemzettársaink, kárpátaljai magyarok élik át ugyanazokat a szörnyűségeket, amik Budapesten hetvenkilenc évvel ezelőtt történtek. Ezért kiemelten fontos a mai alkalom, kiemelt jelentőséget kapott az, hogy a háborúk civil áldozataira hívjuk fel a figyelmet.
Tisztelt Emlékezők!
A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság éppen húsz éve szervezett először megemlékezést a második világháború polgári áldozatainak emlékére itt, a Farkasréti temetőben. Itt, a Farkasréti temető 19/1-es parcellájában található két sír közül az egyik a Regent-ház, a másik a Vitéz u. 2., illetve a Fő u. 59. alatti sarokházakban meghaltaknak állít emléket. Ezek a sírok a megemlékezés szimbolikus helyszínei, hiszen az ostrom során elhunyt valamennyi civil áldozatra emlékezünk ma. És nemcsak rájuk, de emlékezzünk azokra a civilekre is, akik most ebben a percben is kénytelenek szembenézni a halállal. És itt, a Budapest ostromának civil áldozatait jelképező síroknál emlékeztessük magunkat arra, milyen nagy értéke van a békének. Köszönöm, hogy meghallgattak!