Nemzeti Sírhelyek


Póti Károly

Rövid leírás

Póti Károly

Szegény földműves családban született. Szülei a nagyszekeresi ispán cselédjei voltak, saját földdel nem rendelkeztek, a cselédházat másik családdal is meg kellett osztaniuk, így az ifjú Póti a hadsereg kötelékében látta meg jövőjét. Példás sorkatonai szolgálata, fegyelmezett viselkedése miatt továbbszolgálhatott. Szakaszvezetőként a 24. Határvadász zászlóalj portyázó század 24/4 feketeradói (Kárpátalja) őrsének ideiglenesen megbízott parancsnoka volt 1939-ben.

Az 1938. november 2-án kihirdetett első bécsi döntés Kárpátalja akkor cseh ellenőrzés alatt levő területeinek egy részét nem juttatta vissza Magyarországnak. A határok őrzésére, ellenőrzésére, megtartására és keleten az át nem adott részek visszafoglalására 1938-ban kezdődött a határvadász alakulatok létrehozása. A 24. Határvadász zászlóalj 1939. januárjában alakult beregszászi helyőrséggel. Az alig felállt zászlóalj hamar átesett a harcérintkezésen és a tűzkeresztségen, hiszen feladatul kapták Nagyszöllős előtt Fancsika és Tekeháza körzetében a cseh páncélos utóvédek megtámadását és átlépve az akkori országhatárt a felbomlott Csehszlovákiától fegyverrel szerezzék meg Kárpátalja vissza nem adott területeit.

A fegyveres harcok nemzeti ünnepünkön, március 15-én kezdődtek. E nap kora hajnalán a feketeardói őrs 25 fős szakasza őrsparancsnokukkal, Póti Károly szakaszvezetővel az élen megtámadta a cseh kézen lévő Szászfalu drótakadályok mögé betelepült helyőrségét. A szakasz a községet négy irányból közelítette meg, de a géppuskákkal megerősített helyőrség erős tűzzel fogadta a magyar csapatot. Póti maga vitte és kezelte az őrs golyószóróját, de a támadás során megsebesült az ellenséges tűztõl. Ezt követően a támadás elakadt. „Az a hősiesség, bátorság és önfeláldozó kötelességérzet amellyel a szakaszparancsnok még a legnagyobb tűzben is vezette az őrsöt a legénységre erősítőleg hatott.” (Magyar Katonaújság 1939. május 21).

Póti a helyettes parancsnokot magához rendelte és neki újabb utasításokat adott. A csehek harckocsival támogatott ellentámadásba kezdtek, de a szakasz nem hagyta magára parancsnokát. Újra megsebesült, de még ekkor is buzdította alárendeltjeit. Tartották az állásukat az ellentámadás alatt és védték a határt életük árán addig, míg a szomszédos őrs erősítése meg nem érkezett. Póti a cseh harckocsi ellentámadásakor közvetlen irányzással, a harckocsi géppuskájából közvetlen közelről kilőtt több, fejét ért lövés következtében életét vesztette. Vele együtt hősi halált halt összesen 13 magyar katona.

„ Mint a 24/4 feketeardói ideiglenesen megbízott határvadász őrs parancsnoka1939. III. 15. éjjel 3 órakor egy előre elkészített terv szerint Szászfalu községet 4 irányból rohanta meg, mint parancsnokok a golyószórót magához ragadva a legelsők között tört előre. A túlerős ellenség tüzétől megsebesülve bár alárendeltjeit még mindig további küzdelemre bátorította. Helyettes parancsnokot magához rendelte, kinek újabb utasításokat adott. Személyes bátorság, önfeláldozó elszánt kötelesség teljesítése alárendeltjeinek példát és bátorságot nyújtott. Hősi eljárása során újból megsebesült, és cseh harckocsi támadáskor a harckocsi részéről közvetlen közelről több lövéssel fejbe lövetett.”

A holttesteket a tiszabecsi iskolában terítették ki. Póti holttestét a szülei és testvérei azonosították, majd koporsóját lovas szekérrel szállították Nagyszekeresre és a helyi református temetőben helyezték örök nyugalomra. Gyűrűs menyasszonya a szeretett vőlegény halálhírét megkapva „folyékony szódával” vetett véget életének.

A harcban tanúsított vitéz és bátor magatartásáért a Kormányzó posztumusz Magyar Arany Vitézségi éremmel tüntette ki. Õ volt, aki harmadikként megkapta ezt a kitüntetést.

A felterjesztésből: „A túlerős ellenségtől megsebesülve bár, de alárendeltjeit még mindig további küzdelemre bátorította…. Személyes bátorság, önfeláldozó elszánt kötelességteljesítése alárendeltjeinek példát és bátorságot nyújtott.

A sir, ahol örök álmát alussza 2010. május 15-től a Történelmi Vitézi Rend Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei állományának gondozásában van.

Forrás:

http://www.vitezirend.co.hu/CV%20&%20Award/Erdemszerzok/vPoti%20Karoly%20szkv.htm