A fő budapesti emlékhelyet pedig idén november 11-én avatták fel a Fiumei úti sírkertben: ez egy fekete piramis lett, benne gravírozott falakkal és folyosókkal.
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) Beret községben élő családok megsegítésére ajánlott fel a kezelésében levő zöldfelületek megóvásából és fenntartásából származó 30 köbméter magas fűtőértékű tűzifát. Ez 21 ezer kilogramm fát jelent, amely másfél hónapig elegendő a település öszszes otthonának fűtésére.A felajánlott tűzifa értéke megközelíti az egymillió forintot.
Budapesten a Fiumei úti Nemzeti Sírkert méltán nevezhető az ország egyik legrangosabb végső nyughelyének. Ady Endre és múzsája, Léda, Arany János és fia, Lacika, Szendrey Júlia, Petőfi Sándor felesége, Vörösmarty Mihály, Krúdy Gyula és számos történelmi személyiség emléke előtt tiszteleghet, aki a főváros e nevezetes helyén megfordul. Sajnos a sírkert békés nyugalmát nemrég randalírozók zavarták meg ordenáré módon.
A Recsken működő kényszermunkatábor hazánkban a kommunis- ta diktatúra szomorú szimbólumává vált. A tábori élet keserű min- dennapjairól, a rabokról és rabtartókról, az embertelen elnyomógé- pezet felépítéséről és működéséről látható kiállítás Józsefvárosban jövő év tavaszáig. Az eseményen kerületünk önkormányzatát Görhöny Ádám alpolgármester képviselte.
A 444 ugyanis megtudta, hogy a Fiumei úti sírkertben pár hete felavatott első világháborús emlékmű nem ez a bizonyos, korábban tervezett központi kormányzati emlékhely, hanem a temetőt kezelő Nemzeti Örökség Intézetének saját projektje.
A recski kényszermunkatábort bemutató időszaki kiállítás nyílt tegnap a Fiumei úti sírkertben található Kegyeleti Múzeumban. A Nemzeti Örökség Intézete (Nöri) az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárával együttműködve mutatja be a fővárosban Recsk – kényszermunkatáborok, 1950–1953 című kiállítás válogatott anyagát, amely itt magángyűjteményből származó tárgyakkal, dokumentumokkal, valamint a sírkertben nyugvó egykori recski rab, Faludy György börtönverseiből vett idézetekkel egészült ki.
Katonai tiszteletadás mellett avatták fel a Világ Igaza kitüntetésben részesült revisnyei Reviczky Imre posztumusz vezérőrnagy szobrát a Fiumei úti sírkertben. A szobor Stremeny Géza szobrászművész alkotása.
Katonai tiszteletadással avatták fel a Világ Igaza kitüntetésben részesült Revisnyei Reviczky Imre posztumusz vezérőrnagy szobrát kedden a Fiumei úti sírkertben. Benkő Tibor honvédelmi miniszter az avatóünnepségen elmondta: Revisnyei Reviczky Imre igaz ember, egy nagyszerű, bátor katona volt, aki mert másként gondolkodni abban a korszakban, amelyben – Radnóti Miklós szavaival – szinte dicsőség volt ölni, és nem csak parancsra. A posztumusz vezérőrnagy a második világháborúban több ezer munkaszolgálatoson segített, miközben a saját és családja életét is kockáztatta.
Több ezer ember életét mentette meg a második világháborúban Revisnyei Reviczky Imre posztumusz vezérőrnagy, akit a Világ Igaza címmel is kitüntettek – mondta dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter november 6-án, kedden a Fiumei úti sírkertben tartott szoboravatáson.
A budapesti Nemzeti Örökség Intézete idén ingyenes vezetett sétákkal várja az érdeklődőket szombaton és vasárnap, amely során bepillantást nyerhetnek a NÖRI által kezelt, hazánk kiemelkedő jelentőségű sírkertjeinek történeteibe.