Szvorák Katalin népdalénekes ingyenes koncertje mellett a Halottak napi szokások a nagyvilágban című előadást hallgathatják meg az érdeklődők mindenszentek és halottak napja alkalmából a fővárosi Fiumei úti sírkertben, amely ezen időszak alatt meghosszabbított nyitva tartással üzemel. Pénteken A fényes nap immár elnyugodott című koncerten halottas énekek, az elmúlás népdalai, esti himnuszok, virrasztók, valamint a történelmi egyházak énekei csendülnek fel Szvorák Katalin Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas népdalénekes előadásában – olvasható a Nemzeti Örökség Intézet (NÖRI) MTI-hez hétfőn elküldött tájékoztatójában.
A budapesti Új köztemető 301-es parcellájánál október 25-én felavatták Boldog Sándor István emlékhelyét és újratemették mártírtársait. A temetési szertartást Erdő Péter bíboros, prímás végezte.
Átadták Kazinczy Ferenc író, költő, a nyelvújítás vezéralakjának felújított síremlékét Széphalomban – olvasható a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
A Fiumei úti sírkert több mint temető, hitvallásunk Széchenyi István találó gondolata: „Ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli a múltját, nézd meg a temetőit.” Az a célunk, hogy ne csak egy évben egyszer jöjjenek ide a gyászolók, hanem mint nemzeti emlékhelyet is látogassák, és a nálunk nyugvók életén keresztül ismerjék meg irodalmunk, történelmünk nagy korszakait — mondta lapunknak Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója. A múlt hét végén Magyar Örökség díjjal ismerték el a Fiumei úti sírkertet, amelyet az intézet működtet.
A fővárosi Salgótarjáni utcai zsidó temetőben szervezendő ingyenes sétákkal, valamint Lajta Béla építész Kozma utcai temetőben lévő felújított sírjának átadásával csatlakozik idén a Nemzeti Örökség Intézete a Zsidó Kultúra Európai Napja programjaihoz vasárnap.
Eredeti állapotába állítja vissza Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok síremlékét a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI). A felújított sírt a hétfőn Budapesten kezdődő Maccabi Európa Játékok apropóján szerdán adják át a Kozma utcai zsidó temetőben.
Nem sokan és nem sokszor láthattunk eddig eredeti aláírást és magyar nyelven írt kommentárt Ferenc Józseftől, századfordulós oszmán postai távirati lapot, exhumálási fotót Thököly Imre és Zrínyi Ilona csontjairól, vagy a török szultánhoz fogalmazott magyar küldöttségi köszöntőbeszédet. Erre most lehetőség nyílik, a Nemzeti Emlékezet Múzeumában.
A Múzeumok éjszakája elképesztően sok érdeklődőt vonz minden évben. Sokan élnek a lehetőséggel, hogy kihasználva a különleges kínálatot, olyan helyszíneket keressenek fel, amelyek talán csak ritka alkalmakkor jutnak az ember eszébe, mint kulturális élményszerzési alkalom. Az országban mintegy négyszáz intézmény közel kétezer programot kínált.
Így jutottunk el mi is – megismerve a Fiumei úti Sírkert és Nemzeti Örökség Intézete kínálatát – a szombat esti sétára, amely alatt tematikus utak során, a kert saját idegenvezetői segítségével járhatták be a jelentkezők már délutántól a hazai temetőtörténet legfigyelemreméltóbb síremlékeit. A nagy érdeklődésre jellemző, hogy a jelentkezők már előzetesen minden helyet lefoglaltak.
A Nemzeti Örökség Intézetének kezdeményezésére különleges olvasósarkot alakítottak ki Budapest egyik legrégebbi temetőjében, a Fiumei úti sírkertben. A sorozat első állomása a júniusban ötven éve elhunyt Tersánszky Józsi Jenő könyveivel veszi kezdetét.
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) olvasósarkot alakít ki a Fiumei úti sírkertben, Arany János sírja mellett. A padból, éjjeliszekrényből és ernyős lámpából álló jelképes olvasósarokban rendszerint a közelben nyugvó íróink, költőink legismertebb műveit lehet kézbe venni. A NÖRI célja az akcióval az olvasás népszerűsítése mellett az, hogy hangsúlyozza: a Fiumei úti sírkert több mint temető.