Új applikációval fedezhetjük fel a Fiumei úti sírkert, Európa egyik leggyönyörűbb és a magyar nemzet számára legjelentősebb temetőjét. Az okoseszközökön elérhető FiumeiGuide nevű alkalmazás a legfrissebb megvalósult eleme a Nemzeti Örökség Intézete terveinek. A teljes egészében nemzeti emlékhellyé nyilvánított sírkert vagyonkezelőjének kiemelt célja, hogy a temető kihagyhatatlan turisztikai célponttá, nemzetközi szinten is kiemelkedő kulturális látványossággá váljék.
Új applikációval fedezhető fel a Fiumei úti sírkert, a FiumeiGuide nevet viselő, androidos okoseszközökre készült alkalmazás a Nemzeti Emlékhely 100 legfőbb nevezetességét mutatja be – hangzott el a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.
Nagyszabású munkák zárultak le a közelmúltban a Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhelyen és a szomszédos Salgótarjáni utcai zsidó temetőben. A Masznyik Csaba vezetésével tervezett, közel négymilliárd forintos beruházásról Radnainé Fogarasi Katalin főigazgatót és Szakács István műszaki igazgatót kérdeztük a Nemzeti Örökség Intézetéből.
Az 1920-as párizsi békekonferencia magyar delegációjának vezetőjét, a nemzet védőügyvédjének is nevezett Apponyi Albertet uralkodóknak kijáró díszes külsőségek között temették el 1933-ban. Különleges kialakítású, reprezentatív gyászhintója, amely ma a Fiumei úti temetőben látható, valóságos iparművészeti remekmű. Ezen szállították a politikus hamvait a parlamenti beszentelés után a Lánchídon át Budára, a Mátyás-templomba.
A veszélyhelyzet kialakulását követően a Nemzeti Örökség Intézete is törölte tervezett programjait, köztük a Fiumei úti sírkertben meghirdetett idegenvezetői sétáit is. Azonban, a NÖRI a Fiumei úti sírkert Facebook oldalán és a saját Youtube csatornáján virtuális sétákat tett és tesz folyamatosan közzé, hogy a sétákat kedvelők és a sírkertet felfedezni vágyók továbbra is meghallgathassák az ott nyugvókról szóló érdekes történeteket.
A Fiumei úti sírkertben sétálni az egyik legjobb budapesti program, igazi időutazás, amelynek során nemcsak a régi idők gazdag budapesti polgárainak monumentális síremlékeit csodálhatjuk meg, hanem nagy íróink, festőink és politikusaink sírjait is meglátogathatjuk. De mi történik, amikor a vírus miatt nem mehetünk be a temetőbe? Radnainé Fogarasi Katalinnal, a temetőt gondozó Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatójával beszélgettünk.
Egykor a temető legdrágább sírhelyei voltak a Gerle Lajos tervezte impozáns árkádsorok alatt, melyek a sírkert főútját szimmetrikusan szegélyezik. Itt nyugszik Görgei Artúr, de a Gundel és a Jungfer család tagjai is. A jelentős síremlékek mellett a csodálatos – Róth Miksa műhelyében a korszak nagy művészei által tervezett – mozaikok már önmagukban hatalmas művészeti értéket képviselnek. Az igencsak leromlott állapotú műemléket, annak is északi szárnyát 2,5 év alatt állították helyre. Mutatjuk, milyen lett.
Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézet (NÖRI) főigazgatója a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt az általa vezetett intézmény újdonságáról, amelyet a koronavírus-járvány kapcsán alkottak meg.
Sokan vannak úgy Budapesten, hogy ha szép régi építményekre gondolnak, a temető valahogy nem jut az eszükbe. Pedig a Fiumei úti sírkertben akad számos kiemelkedő építészeti alkotás, melyek közül az egyik legimpozánsabb most visszanyert valamennyit régi szépségéből. Az úgy nevezett északi árkádsorról, s kiváltképp annak az egyik kupolájáról van szó. Na de hogy kerül egy árkádsorpár egy sírkertbe?
Átadták pénteken Budapesten a Fiumei úti sírkert felújított északi árkádsorát, valamint a Salgótarjáni utcai zsidó temető rekonstruált falát.