Szinte megszámlálhatatlan azoknak a száma, akik jelenlegi határainkon túl születtek, de budapesti temetőkben nyugszanak. Közöttük sok az ismert, jelentős személyiség is. Ennek oka magától értetődő, hiszen ahogy ma is, úgy 1920 előtt is természetes volt, hogy a fővárosba az egész országból érkeztek tehetséges, nagyra hivatott személyiségek, akiknek munkássága Budapesten teljesedett ki, és többnyire itt vált országos jelentőségűvé. A Fiumei úti sírkertet járva is szembesülünk vele: múltunk legnagyobb személyiségei közül milyen sokan születtek a trianoni határokon túl. Összeállításunkban rájuk emlékezünk.
A nemzet nagyjai számára létrehozandó nyughely gondolatát még Széchenyi István vetette fel. A sírkert a 19. század végére Magyarország legrangosabb kegyeleti helyévé vált: itt áll többek között Batthyány Lajos, Deák Ferenc és Kossuth Lajos mauzóleuma is – ez utóbbi Magyarország legnagyobb síremléke.
100 évvel ezelőtt, 1920. október 29-én, ezen a napon hunyt el dr. Springer Ferenc, a Ferencvárosi Torna Club alapító elnöke. Ebből az alkalomból az FTC és a Nemzeti Örökség Intézete a Fiumei úti sírkertben megemlékezett az egykori klubelnökről.
A Fiumei úti sírkertben meghosszabbított nyitva tartással és másfél órás térzenével várja az emlékezőket a Nemzeti Örökség Intézete november 1-jén.
Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézet (NÖRI) főigazgatója a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt megemlékezésekről, a Fiumei úti Sírkertről, valamint a Salgótarján utcai zsidó temetőről.
Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézet (NÖRI) főigazgatója a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt a Fiumei úti Sírkertről, valamint a Salgótarján utcai zsidó temetőről. A főigazgató asszony arról beszélt, már több mint négy éve dolgoznak azon, hogy például a Fiumei úti sírkertet az emberek ne csak egy temetőnek, hanem egy kulturális, történelmi emlékhelyként kezeljék, egy olyan helynek, ami számtalan kulturális, szabadidős programot kínál.
A 061 e heti adásában bebarangoltuk Európa legrangosabb kegyeleti emlékhelyét, a monumentális mauzóleumok otthonát, a Fiumei úti sírkertet
Születésének 230 éves évfordulója alkalmából a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) teljeskörűen felújította Kölcsey Ferenc sírját Szatmárcsekén.
Ötödik alkalommal csatlakozott a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) a Kulturális Örökség Napjai országos programsorozathoz. A szombati tematikus sétákra mintegy kétszázan látogattak el a Fiumei úti sírkertbe.
Temetőbe leginkább akkor járunk, ha halotti búcsúztatásra vagyunk hivatalosak, vagy elhunyt szeretteink sírját látogatjuk meg. Ám gondoltatok már arra, hogy egy temető képzőművészeti, irodalmi és történelmi érdekességeket is rejthet magában? Ha nem, gyertek velünk egy izgalmas sétára a Fiumei úti sírkertbe!