Az ifjúság hazafias nevelését elősegítő, azt erősítő együttműködési megállapodást kötött a Honvédelmi Minisztérium (HM) és a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) szombaton az Emlékhelyek napja programsorozat országos nyitóünnepségén, a Fejér megyei Pákozdon.
Barcsay Jenő egyszerre volt művész és tanár – a Barcsay mester és tanítványai címmel nyílt vándorkiállítás a Nemzeti Emlékezet Múzeumában most az alkotó mindkét oldalát megmutatja. A konstruktivista és a geometrikus művek mindegyike aláírt szitanyomat, amelyek nagy része Szentendrén készült. A mester munkáin kívül a tárlaton három kiemelkedő tanítványának munkáiból is láthatunk válogatást.
Szabó Balázs Bandájának koncertjét fényfestéssel dobják fel a Fiumei úti temetőben az augusztus 29-i Emlékhelyek napján. Az eseményt hagyományosan május második szombatján tartották korábban, idén a koronavírus-járvány miatt elhalasztották, azonban nem marad el, a mohácsi csata évfordulóján rendezik meg. Országszerte 60 nemzeti és történelmi emlékhely 70 helyszínén tartanak programokat –jelentették be a pénteki sajtótájékoztatón.
Idén ötödik alkalommal rendezi meg a Nemzeti Örökség Intézete az Emlékhelyek napját, a hagyományostól eltérően nem május második szombatján, hanem augusztus utolsó hétvégéjén.
Az esemény célja az emlékhelyek népszerűsítése mellett, hogy a változatos programok révén a magyarországi emlékhelyek létezése és fontosságuk beépüljön a köztudatba, minél szélesebb körben megismertessük e történelmi helyszíneket. Az esemény fővédnöke, immár ötödik alkalommal, Kövér László, az Országgyűlés elnöke.
A hagyományoktól eltérően idén augusztus 29-én rendezik meg az Emlékhelyek napját országszerte 60 nemzeti és történelmi emlékhely 70 helyszínének programjaival.
Az Emlékhelyek napját hagyományosan május második szombatján szokták megtartani, idén azonban a koronavírus-járvány miatt augusztus végére, a mohácsi csata évfordulójára helyezték át - emlékeztetett a rendezvénysorozat pénteki budapesti sajtótájékoztatóján a Nemzeti Örökség Intézetének (NÖRI) főigazgatója.
Megnyílt a Nemzeti Emlékezet Múzeumának legújabb időszaki kiállítása, a Barcsay mester és tanítványai című tárlat. A Barcsay Jenő és legkedvesebb tanítványai, Balogh László, Deim Pál és Konok Tamás festményeinek szitanyomataiból álló kiállítást egy hónapon keresztül lehet majd megtekinteni a Fiumei úti sírkertben található múzeumban.
Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézet (NÖRI) főigazgatója a Heti Tv Pirkadat című műsorában beszélt a Fiumei úti sírkertről, valamint a Salgótarján utcai zsidó temetőről. A főigazgató elmondta, a Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhely a maga szépségében ma már felveszi a versenyt a világ bármely pontján található hasonló intézménnyel.
A Színrelép a Fiumei című tematikus nap programjai a gyász színeit járják körül a Fiumei úti sírkertben, a kültéri kiállítás bemutatja az emberek számára a kezdettől fogva különleges jelentéssel bíró színárnyalatok jelentését, a különböző korokra és kultúrákra jellemző, gazdag szimbólumrendszereket.
Ferenczy Bénire és Ferenczy Noémire emlékezett a Nemzeti Örökség Intézete csütörtökön Budapesten. 130 éve ezen a napon született a huszadik századi magyar képzőművészet két kiemelkedő egyénisége, a testvéreket a jubileum alkalmából a Fiumei úti sírkertben méltatták. A Fiumei úti sírkert különlegessége, hogy több, nagy tehetségű dinasztia is ott nyugszik, többek között a Karinthy család tagjai, de ide tartoznak a Ferenczy család kiemelkedő művészegyéniségei is. Ferenczy Béni személye azért is különleges, mert maga is alkotott síremlékeket a temetőben, ő készítette például apja, Ferenczy Károly és a Babits Mihály sírján található szobrokat is – emlékeztetett beszédében Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) főigazgatója.
A Fiumei úti sírkert Magyarország és Európa egyik legjelentősebb temetője, emellett a teljes terület Nemzeti Emlékhely is, amelyet számos magyarországi és külföldi látogató keres fel évente. Mostantól az érdeklődőket egy telefonos alkalmazás is segíti, amely a Fiumei úti sírkert száz legfontosabb nevezetességét mutatja be, a nagy mauzóleumokat, a leghíresebb személyek sírhelyeit és a temető egyéb látványosságait.