2023. február 21.
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) egy jelképes emlékhelyet kíván megvalósítani a Fiumei úti sírkertben, amely minden olyan egykori honfitársunk szimbolikus kegyeleti tere, akiknek nincs országhatárainkon belüli nyughelye, vagy azért, mert más országok területén található a sírhelyük, vagy pedig azért, mert a 20. század traumatikus eseményei nem tették lehetővé, hogy bárhol is sírhelyük lehessen.
A Fiumei úti sírkert egy nemzeti emlékhely, amely nem csupán az ott eltemetettek, hanem az egész nemzet szimbolikus kegyeleti helye: valamennyi egykori honfitársunké, a ma élőké és a jövő nemzedékeié egyaránt. Ugyanakkor történelmi vagy személyes okokból, de számos egykori honfitársunknak nincs sírhelye hazánkban. A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) ezért egy jelképes emlékhelyet kíván megvalósítani a Fiumei úti sírkertben, amely minden olyan egykori honfitársunk szimbolikus kegyeleti tere, akiknek nincs országhatárainkon belüli nyughelye, vagy azért, mert más országok területén található a sírhelyük, vagy pedig azért, mert a 20. század traumatikus eseményei nem tették lehetővé, hogy bárhol is sírhelyük lehessen. A határon túli szókapcsolat alatt a NÖRI nem csupán a anyaországgal szomszédos, kárpát-medencei országokat érti, hanem minden olyan külföldi helyszínt, ahol magyar származású egykori honfitársunk nyugszik, illetve ahol természetes vagy erőszakos halálát lelte egykor.
Az emlékhely műfaja a temetőben nem előzmény nélküli. A Fiumei úti sírkert 30/2-es parcellájában 1931-től jelképes síremlék állt a határon túl elhunyt és ott eltemetett magyarokra emlékezve. Ezt, a trianoni döntésre utaló, arra emlékező emlékművet időközben lebontották, eredeti helyén azóta sírokat telepítettek. A Nemzeti Örökség Intézete nem ennek az emlékműnek a rekonstrukciójára törekszik, hanem annak eszmei kereteit meghaladva, az emlékezést mindazon egykori honfitársainkra szeretné kibővíteni, akiknek határainkon belül – történelmi vagy személyes okokból – nem lehet végső nyughelyük.
Az emlékhely létrehozásával ugyanakkor nem szimbolikus sírhely, hanem kegyeleti tér kialakítása a cél. Az emlékhely mindazon személyeknek emléket állít majd, akik Magyarország mai határain kívül nyugszanak, akik a traumatikus történelmi események hatására, személyes tragédiák miatt vagy más okból, akár saját szándékukon kívül vagy éppen azért hagyták el az országot. „A pályázat eredményeként megszülető emlékhely szolgálhat akár országos szintű rendezvények helyszíneként is, azonban elsődleges célja az, hogy a személyes emlékezésnek biztosítson méltó teret. Éppen ezért nem elsősorban egy síremlék tervezésére, hanem inkább az egyéni és közösségi emlékezés Fiumei úti sírkerthez méltó megfogalmazására várjuk a pályázók javaslatait. Fontos, hogy az emlékhely a nemzeti, közösségi összetartozás kifejezése mellett a személyességet biztosító atmoszféra építészeti-művészi megjelenítésére is törekedjen” – hangsúlyozta Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója a pályázat kiírása kapcsán.
A most megvalósuló emlékhely a sírkert 29/3-as parcellájában kap majd helyet. A Nemzeti Örökség Intézete nem kívánja sem az emlékhely formai, sem szimbolikus, sem narratív vagy anyaghasználati programját meghatározni, teljesen szabad kezet ad a pályázok számára a mind teljesebb művészi szabadság elérése érdekében. A Nemzeti Örökség Intézete elsősorban építészhallgatók és a társszakmák (pl. tájépítész-hallgatók) jelentkezését várja. A díjazott pályaművek összesen 6 millió forint díjazásban részesülnek. A pályázatokról 10 fős szakmai Bíráló Bizottság – a hazai építész szakma és társművészeti ágak jelentős képviselői – dönt majd.
Beadási határidő: 2023. május 2. 17 óra.
Pályázati dokumentumok:
1.sz. melléklet: Helyszínrajz (pdf)
Helyszínrajz (dwg)
Archív fotók
Fotódokumentáció a jelenlegi állapotról
2.sz. melléklet: Pályázati adatlap
3.sz. melléklet: Pályázati megállapodás
5.sz. melléklet: Nyilatkozat pályázat során megismert adatok pályázó általi titkos kezeléséről
6.sz. melléklet: Alkotócsoport tagja meghatalmazás